Edición 2022

Deseño do cartaz por Rubén Rial

PALMARÉS

V Edición · Festival Internacional de Curtametraxes de Comedia RiЯ · 2022

PREMIO DO PÚBLICO Á MELLOR CURTAMETRAXE

Phonorama de Alex Rey (España)

PREMIO Á MELLOR CURTAMETRAXE DE FICCIÓN

For Pete’s Sake de Gerald B. Fillmore (USA)

PREMIO Á MELLOR CURTAMETRAXE DE ANIMACIÓN

Phonorama de Álex Rey (España)

PREMIO Á MELLOR CURTAMETRAXE MOCKUMENTARY

La abuela psicópata de Pedrazales de Manolo Hernández (España)

PREMIO Á MELLOR DIRECCIÓN

Pol Diggler por Work it class! (España)

PREMIO FUNDACIÓN VICENTE RISCO AO MELLOR GUIÓN

Gerald B. Fillmore por For Pete’s Sake (USA)

PREMIO Á MELLOR INTERPRETACIÓN

Gerald B. Fillmore por For Pete’s Sake (USA)

PREMIO RIЯ CONTIGO

Isabel Risco

XURADO
MARTA DOVIRO
Actriz
ALBA GALLEGO
Script e Montadora
FERNANDO GONZÁLEZ
Actor e Cantante
SELECCIÓN OFICIAL
FICCIÓN

¡Ay, Juanito! de Diego Cortés (España)

¿Estáis ahí? de Ana María Ferri (España)

Alcanzar el vórtice de Pedro Póveda (España)

Bang, Bang! de Andrés Valdivia (España)

Cliché de Giuseppe Rattá (España)

Coordenadas de Miguel Gómez Abad & Teresa Fraga Fernández (Galicia)

El asesino del lago maldito de Laurent Ardoint & Stéphane Duprat (Francia)

Fabián canta de Diego Crespo (Arxentina)

Fluye de Robert Rabanal Ramírez (España)

For Pete’s sake! de Gerald B. Fillmore (USA)

Frena cariño de Pau Xicola (España)

La consulta de Miguel A. Almanza (España)

La familia infernal de Toni O. Prats & Callahan Ruíz (España)

El pepinillo enmascarado de Cédrick Spinassou (Francia)

Magia negra de Almudena Vázquez (España)

Martín de Dani Zarandieta (España)

Pandemia zombie de Ignacio Rodó (España)

Parlez-vous? de Aitor de Kintana (España)

Piel y huesos de Carlos Solís (España)

Querida Letizia de Rocío Sepúlveda (España)

Rómulo de Emilio González (España)

Un mundo sin crisis de Ted Hardy-Carnac (Francia)

Un peculiar y desdichado nacimiento de S. J. Sánchez (España)

Un precio irrisorio de Álex Orea (España)

Work it class! de Pol Diggler (España)


ANIMACIÓN

Big box de Nuria Torreño (España)

Diario de un operador de cine de Dani Seguí (España)

Leopoldo el del bar de Diego Porral (España)

Phonorama de Alex Rey (España)

The real spaghetti western de Alex Maxinov (Belarús)


DOCUMENTAL/MOCKUMENTARY

Casa bonita de Paula Amor (Galicia)

El cantante de Zuleyka Marchán Narváez (España)

Esta noche la calle es nuestra de Laura M. Arasanz (España)

La abuela psicópata de Pedrazales de Manolo Hernández (España)

Mi turno de Jorju Latorre (España)

Plastic shopper de Pierre Dugowson (Francia)

Total disaster de Keil Oriol Troisi e Molly Gore (USA)

FÓRA DE COMPETICIÓN

Ao terceiro día de Vicente Pedreira (Galicia)

Delicias amargas (Cap. 15: Fígado) de Fernando Tato (Galicia)

Incomunicados de Juan Galiñanes (Galicia)

Todo por Galactus de José Araújo e Rodrigo Lamoso (Galicia)

Wonderful people de Luc Knowles e David Tembleque (Galicia)

FESTIVAL AMIGO CONVIDADO

Fancine de Lemos

Monforte de Lemos, Lugo.

Palmarés 2022:

  • EL SEMBLANTE de Raúl Cerezo e Carlos Moriana (España)
  • COVID LOVE de René Nuijens (Holanda)
  • CANIBALISMO de Diego R. Aballe (Galicia)
  • ORO de Manuel Valcárcel (Galicia)
  • LOOP de Pablo Polledri (Arxentina)
VISITAR
IMAXES DE ARQUIVO
ESTADÍSTICAS

Países representados na Sección Oficial

ESPAÑA
GALICIA
FRANCIA
U.S.A.
ARXENTINA
BELARÚS

Curtas por categoría na Sección Oficial

FICCIÓN
ANIMACIÓN
DOCUMENTAL

Directores/as na Sección Oficial

HOMES
MULLERES